FFF 59112-S32-08-051LF
59112-S32-08-051LF picture photo
Mfg. Part Number
59112-S32-08-051LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
MTK R/R STR HDR
Datasheet Download
59112-S32-08-051LF.pdf
Availability of 59112-S32-08-051LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
59112-S32-08-051LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 59112-S32-08-051LF
Internal Part NumberEIS-59112-S32-08-051LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions16
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.555" (14.10mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height0.201" (5.10mm)
Length - Tail0.098" (2.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)59112-S32-08-051LF
Related Links59112-S32, 59112-S32-08-051LF Datasheet, FFF Distributor
59112-S32-08-051LF Details Description
Related parts for 59112-S32-08-051LF
THERMISTOR NTC 68K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
IC UART FIFO 32B QUAD 48QFN datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 27PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 68K OHM 2506 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf