Aavid Thermalloy 591202B04000G
591202B04000G picture photo
Mfg. Part Number
591202B04000G
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK TO-220 CLIP-ON/TAB
Datasheet Download
591202B04000G.pdf
Availability of 591202B04000G
QUANTITY
591202B04000G Order Process
Ship out your order
Specifications of 591202B04000G
Internal Part NumberEIS-591202B04000G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHow to Select a Heat Sink
Featured ProductSlide-On Heat Sinks
Standard Package2,000
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series-
TypeBoard Level, Vertical
Package CooledTO-220, TO-262
Attachment MethodClip and PC Pin
ShapeRectangular, Fins
Length0.600" (15.24mm)
Width0.500" (12.70mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise1W @ 40°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.0°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural26.8°C/W
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591202B04000G
Related Links591202, 591202B04000G Datasheet, Aavid Thermalloy Distributor
591202B04000G Details Description
Related parts for 591202B04000G
IC MCU 8BIT 2K FLASH 20-SOIC datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P6C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 16POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
PANEL ANTENNA, IP65 PROTECTION datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf