Dialight 5913001113LF
5913001113LF picture photo
Mfg. Part Number
5913001113LF
Manufacturer
Product Category
LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Brief Description
LED PRISM 3MM SQ RED,GRN SMD
Datasheet Download
5913001113LF.pdf
Availability of 5913001113LF
QUANTITY
5913001113LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 5913001113LF
Internal Part NumberEIS-5913001113LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,600
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Series591
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen, Red
Wavelength - Peak-
Configuration-
Current30mA
Millicandela Rating-
Viewing Angle-
Lens Type-
Lens Style/SizeSquare with Domed Top, 3mm
Voltage Rating-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5913001113LF
Related Links591300, 5913001113LF Datasheet, Dialight Distributor
5913001113LF Details Description
Related parts for 5913001113LF
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 60MHZ 16SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS IPASSTM R/A SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TRANSFRMR AUX SWITCH KIT datasheet.pdf
RECEPTACLE POTTED W/ B CODED 1.0 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf