FFF 59132-F40-04-020LF
59132-F40-04-020LF picture photo
Mfg. Part Number
59132-F40-04-020LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER STRT
Datasheet Download
59132-F40-04-020LF.pdf
Availability of 59132-F40-04-020LF
QUANTITY
59132-F40-04-020LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 59132-F40-04-020LF
Internal Part NumberEIS-59132-F40-04-020LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions8
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.831" (21.10mm)
Length - Post (Mating)0.634" (16.10mm)
Length - Stack Height0.079" (2.00mm)
Length - Tail0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)59132-F40-04-020LF
Related Links59132-F40, 59132-F40-04-020LF Datasheet, FFF Distributor
59132-F40-04-020LF Details Description
Related parts for 59132-F40-04-020LF
IC VOLT DETECTOR OVER/UND 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TWEEZER END CUTTER 15AGW 4.53" datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN RCPT MOD 240POS 15ROWS R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TM3227M004EHBA datasheet.pdf
762 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
SIDE LOCK RECPT BRACKET 28POS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 20A BLACK datasheet.pdf