FFF 59132-S26-08-040LF
59132-S26-08-040LF picture photo
Mfg. Part Number
59132-S26-08-040LF
Brief Description
CONN HEADER STRT
Datasheet Download
59132-S26-08-040LF.pdf
Availability of 59132-S26-08-040LF
QUANTITY
59132-S26-08-040LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 59132-S26-08-040LF
Internal Part NumberEIS-59132-S26-08-040LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Number of Positions16
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.402" (10.20mm)
Length - Post (Mating)0.126" (3.20mm)
Length - Stack Height0.157" (4.00mm)
Length - Tail0.118" (3.00mm)
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)15µin (0.38µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)59132-S26-08-040LF
Related Links59132-S26, 59132-S26-08-040LF Datasheet, FFF Distributor
59132-S26-08-040LF Details Description
Related parts for 59132-S26-08-040LF
THYRISTOR 200V 400A DO-214 datasheet.pdf
REGULATOR -10V .5A 3SIP SMD datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
LED IND LIGHT 12V YELLOW datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.012" (0.30mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-56V 600MA datasheet.pdf