| Internal Part Number | EIS-59135-4-U-03-E | |
| Series | 59135 | |
| Output Type | SPST-NC | |
| Type | Reed Switch | |
| Actuator Material | Magnet | |
| Termination Style | Wire Leads with Connector | |
| Frequency | - | |
| Voltage - Supply | - | |
| Must Operate | 13.50mm | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 59135-4-U-03-E | |
| Related Links | 59135-4, 59135-4-U-03-E Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | 929870-01-15-10 | Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | datasheet.pdf | |