Littelfuse 59150-3-T-05-A
59150-3-T-05-A picture photo
Mfg. Part Number
59150-3-T-05-A
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Brief Description
REED SENSORS
Datasheet Download
59150-3-T-05-A.pdf
Availability of 59150-3-T-05-A
QUANTITY
59150-3-T-05-A Order Process
Ship out your order
Specifications of 59150-3-T-05-A
Internal Part NumberEIS-59150-3-T-05-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAmpere*turn vs. mT & Gauss App Note
Handling Of Reed Sensors, Relays, Switches App Note
Reed Switch & Sensor Activation App Note
RoHS InformationRoHS Compliance Survey
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Series59150
Output TypeSPDT
TypeReed Switch
Actuator MaterialMagnet
Termination StyleWire Leads
Frequency-
Voltage - Supply-
Must Operate9.00mm
Must Release-
FunctionSwitch
Package / CaseFlange Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)59150-3-T-05-A
Related Links59150-3, 59150-3-T-05-A Datasheet, Littelfuse Distributor
59150-3-T-05-A Details Description
Related parts for 59150-3-T-05-A
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE PERFORM 36A datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 13KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 5% 470VAC datasheet.pdf