NMB Technologies Corp. 5915PC-10T-B20-B00
5915PC-10T-B20-B00 picture photo
Mfg. Part Number
5915PC-10T-B20-B00
Brief Description
FAN AXIAL 172X38MM 100VAC TERM
Datasheet Download
5915PC-10T-B20-B00.pdf
Availability of 5915PC-10T-B20-B00
QUANTITY
5915PC-10T-B20-B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5915PC-10T-B20-B00
Internal Part NumberEIS-5915PC-10T-B20-B00
PCN Part NumberFan Motor Numbering System 13/Dec/2013
Series5915PC
Voltage - Rated100VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width38mm
Air Flow166.0 CFM (4.70m³/min)
Static Pressure0.472 in H2O (117.6 Pa)
Features-
Noise50 dB
Power (Watts)23.0W
RPM2600 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating0.230A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5915PC-10T-B20-B00
Related Links5915PC-10, 5915PC-10T-B20-B00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
5915PC-10T-B20-B00 Details Description
Related parts for 5915PC-10T-B20-B00
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO204AC datasheet.pdf
RES 4.0 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
GSF1 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf