NMB Technologies Corp. 5915PC-23T-B10-A00
5915PC-23T-B10-A00 picture photo
Mfg. Part Number
5915PC-23T-B10-A00
Brief Description
FAN AXIAL 172X38MM 230VAC TERM
Datasheet Download
5915PC-23T-B10-A00.pdf
Availability of 5915PC-23T-B10-A00
QUANTITY
5915PC-23T-B10-A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5915PC-23T-B10-A00
Internal Part NumberEIS-5915PC-23T-B10-A00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information5915PC-23T-B10-A00 Material
Series5915PC
TypeAC
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H x 38mm W
Air Flow102.3 CFM (2.90m³/min)
Static Pressure0.243 in H2O (60.7 Pa)
Features-
Noise38 dB
Power (Watts)18.0W
RPM1650 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Weight0.001 KG
Current Rating0.110A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5915PC-23T-B10-A00
Related Links5915PC-23, 5915PC-23T-B10-A00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
5915PC-23T-B10-A00 Details Description
Related parts for 5915PC-23T-B10-A00
CONN EDGECARD 48POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10V 10% 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 180MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf