Vishay/Sprague 591D106X0020D2T15H
591D106X0020D2T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D106X0020D2T15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20V 20% 2917
Datasheet Download
591D106X0020D2T15H.pdf
Availability of 591D106X0020D2T15H
QUANTITY
591D106X0020D2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D106X0020D2T15H
Internal Part NumberEIS-591D106X0020D2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 591D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)270 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D106X0020D2T15H
Related Links591D106X0, 591D106X0020D2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D106X0020D2T15H Details Description
Related parts for 591D106X0020D2T15H
SENSR PHOTOLOGIC TTL/LSTTL PLSTC datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 0.025UF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 3.3K OHM 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RJ45 OVERMOLD PTCHCBL CAT 5E 3M datasheet.pdf
CABLE 2POS datasheet.pdf
CONN MOD JACK R/A UNSHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf