Vishay/Sprague 591D107X96R3D2T15H
591D107X96R3D2T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D107X96R3D2T15H
Brief Description
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
591D107X96R3D2T15H.pdf
Availability of 591D107X96R3D2T15H
QUANTITY
591D107X96R3D2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D107X96R3D2T15H
Internal Part NumberEIS-591D107X96R3D2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D107X96R3D2T15H
Related Links591D107X9, 591D107X96R3D2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D107X96R3D2T15H Details Description
Related parts for 591D107X96R3D2T15H
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-4 datasheet.pdf
HEATSHRNK POLY 3/32" BLK 4' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
METRAL EE SIGNAL HEADER-1 MOD 5 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 4.67K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf