Vishay/Sprague 591D226X9016C4T15H
591D226X9016C4T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D226X9016C4T15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% 2812
Datasheet Download
591D226X9016C4T15H.pdf
Availability of 591D226X9016C4T15H
QUANTITY
591D226X9016C4T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D226X9016C4T15H
Internal Part NumberEIS-591D226X9016C4T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 591D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)240 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D226X9016C4T15H
Related Links591D226X9, 591D226X9016C4T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D226X9016C4T15H Details Description
Related parts for 591D226X9016C4T15H
Connector Receptacle 64 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CARDEDGE 25POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 7UH SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIBER AMP 0.15MS 12-24VDC NPN datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERM BONDG FILM 13"X60YD datasheet.pdf