Vishay/Sprague 591D226X9020R2T15H
591D226X9020R2T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D226X9020R2T15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 20V 10% 2824
Datasheet Download
591D226X9020R2T15H.pdf
Availability of 591D226X9020R2T15H
QUANTITY
591D226X9020R2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D226X9020R2T15H
Internal Part NumberEIS-591D226X9020R2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 591D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D226X9020R2T15H
Related Links591D226X9, 591D226X9020R2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D226X9020R2T15H Details Description
Related parts for 591D226X9020R2T15H
MOSFET N-CH 100V 5A DPAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/6W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
LENS FOR NICHIA 183/083 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 3.1M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM SHORTING LINK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 20POS THRUHL datasheet.pdf