Vishay/Sprague 591D226X96R3B2T15H
591D226X96R3B2T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D226X96R3B2T15H
Brief Description
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 1611
Datasheet Download
591D226X96R3B2T15H.pdf
Availability of 591D226X96R3B2T15H
QUANTITY
591D226X96R3B2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D226X96R3B2T15H
Internal Part NumberEIS-591D226X96R3B2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D226X96R3B2T15H
Related Links591D226X9, 591D226X96R3B2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D226X96R3B2T15H Details Description
Related parts for 591D226X96R3B2T15H
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A IPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
F PLUG (RG58) datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
381 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf