Vishay/Sprague 591D227X0004C2T20H
591D227X0004C2T20H picture photo
Mfg. Part Number
591D227X0004C2T20H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 220UF 4V 20% 2812
Datasheet Download
591D227X0004C2T20H.pdf
Availability of 591D227X0004C2T20H
QUANTITY
591D227X0004C2T20H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D227X0004C2T20H
Internal Part NumberEIS-591D227X0004C2T20H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 591D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)75 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D227X0004C2T20H
Related Links591D227X0, 591D227X0004C2T20H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D227X0004C2T20H Details Description
Related parts for 591D227X0004C2T20H
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CC2430-CC2591EMK datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 116W QUAD D 44SSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 990V 5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RACK ASSEMBLED datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
ARRAY FEMALE 200POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf