Vishay/Sprague 591D475X9020A2T15H
591D475X9020A2T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D475X9020A2T15H
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1507
Datasheet Download
591D475X9020A2T15H.pdf
Availability of 591D475X9020A2T15H
QUANTITY
591D475X9020A2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D475X9020A2T15H
Internal Part NumberEIS-591D475X9020A2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.9 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D475X9020A2T15H
Related Links591D475X9, 591D475X9020A2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D475X9020A2T15H Details Description
Related parts for 591D475X9020A2T15H
PHOTOTRANSISTOR SILICON NPN T-1 datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 5POS 2.54MM datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
MCU ARM 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 1611 datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5MM 5-24VDC NPN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf