Vishay/Sprague 591D476X0010D2T035
591D476X0010D2T035 picture photo
Mfg. Part Number
591D476X0010D2T035
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917
Datasheet Download
591D476X0010D2T035.pdf
Availability of 591D476X0010D2T035
QUANTITY
591D476X0010D2T035 Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D476X0010D2T035
Internal Part NumberEIS-591D476X0010D2T035
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 591D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D476X0010D2T035
Related Links591D476X0, 591D476X0010D2T035 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D476X0010D2T035 Details Description
Related parts for 591D476X0010D2T035
CONN HEADER 4POS 1.27MM SMD TIN datasheet.pdf
HEAT SHRINK KYNAR 1/8" X 4' datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH 8X6 20SOIC datasheet.pdf
RES 9.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
HOLDER BATT AA POLAR PROT GOLD datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf