Vishay/Sprague 591D477X0004R2T20H
591D477X0004R2T20H picture photo
Mfg. Part Number
591D477X0004R2T20H
Brief Description
CAP TANT 470UF 4V 20% 2824
Datasheet Download
591D477X0004R2T20H.pdf
Availability of 591D477X0004R2T20H
QUANTITY
591D477X0004R2T20H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D477X0004R2T20H
Internal Part NumberEIS-591D477X0004R2T20H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D477X0004R2T20H
Related Links591D477X0, 591D477X0004R2T20H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D477X0004R2T20H Details Description
Related parts for 591D477X0004R2T20H
FIXED IND 33UH 1.98A 108 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 10 OUT 12V datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 2.6A 87 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf