Vishay/Sprague 591D477X9004C2T20H
591D477X9004C2T20H picture photo
Mfg. Part Number
591D477X9004C2T20H
Brief Description
CAP TANT 470UF 4V 10% 2812
Datasheet Download
591D477X9004C2T20H.pdf
Availability of 591D477X9004C2T20H
QUANTITY
591D477X9004C2T20H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D477X9004C2T20H
Internal Part NumberEIS-591D477X9004C2T20H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D477X9004C2T20H
Related Links591D477X9, 591D477X9004C2T20H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D477X9004C2T20H Details Description
Related parts for 591D477X9004C2T20H
JUMPER-H1501TR/A3049G/H1501TR 12 datasheet.pdf
Connector Receptacle 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW UMT3F datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.37A 180 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.64 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TV 39C 39#16 SKT PLUG datasheet.pdf
220UF 63V 15.88X28.58 105C AXI datasheet.pdf