Vishay/Sprague 591D477X96R3R2T20H
591D477X96R3R2T20H picture photo
Mfg. Part Number
591D477X96R3R2T20H
Brief Description
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2824
Datasheet Download
591D477X96R3R2T20H.pdf
Availability of 591D477X96R3R2T20H
QUANTITY
591D477X96R3R2T20H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D477X96R3R2T20H
Internal Part NumberEIS-591D477X96R3R2T20H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D477X96R3R2T20H
Related Links591D477X9, 591D477X96R3R2T20H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D477X96R3R2T20H Details Description
Related parts for 591D477X96R3R2T20H
IC POWER MANAGER USB TSOT23-6 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 15V 2.60A STRAP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf