Vishay/Sprague 591D685X0035R2T15H
591D685X0035R2T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D685X0035R2T15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2824
Datasheet Download
591D685X0035R2T15H.pdf
Availability of 591D685X0035R2T15H
QUANTITY
591D685X0035R2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D685X0035R2T15H
Internal Part NumberEIS-591D685X0035R2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 591D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)750 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D685X0035R2T15H
Related Links591D685X0, 591D685X0035R2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D685X0035R2T15H Details Description
Related parts for 591D685X0035R2T15H
RES SMD 25.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM22671 datasheet.pdf
IGBT MOD 6PAC 600V 30A H SER datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5V 14MM SMD datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 20"L X 18"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 500' datasheet.pdf
T2007 FLEX & SS GUIDE 2NC CRD GR datasheet.pdf
PB VERT STB HDR datasheet.pdf
CONN RCP SS 22POS SQ FLG W/SCKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
1500UF 10V 18X30MM 125C 8000H datasheet.pdf