Vishay/Sprague 591D685X9016A2T15H
591D685X9016A2T15H picture photo
Mfg. Part Number
591D685X9016A2T15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 1507
Datasheet Download
591D685X9016A2T15H.pdf
Availability of 591D685X9016A2T15H
QUANTITY
591D685X9016A2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D685X9016A2T15H
Internal Part NumberEIS-591D685X9016A2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 591D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.75 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D685X9016A2T15H
Related Links591D685X9, 591D685X9016A2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D685X9016A2T15H Details Description
Related parts for 591D685X9016A2T15H
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 1A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
CD ROM USER DOCUMENTATION datasheet.pdf
IC MCU 32BIT AUTOMOTIVE 100LQFP datasheet.pdf
CBL 25POS 0.5MM JMPR TYPE D 10" datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/8 YLW 200' datasheet.pdf
IPD M18 SHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf