Vishay/Sprague 591D686X0016C2T20H
591D686X0016C2T20H picture photo
Mfg. Part Number
591D686X0016C2T20H
Brief Description
CAP TANT 68UF 16V 20% 2812
Datasheet Download
591D686X0016C2T20H.pdf
Availability of 591D686X0016C2T20H
QUANTITY
591D686X0016C2T20H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D686X0016C2T20H
Internal Part NumberEIS-591D686X0016C2T20H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D686X0016C2T20H
Related Links591D686X0, 591D686X0016C2T20H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D686X0016C2T20H Details Description
Related parts for 591D686X0016C2T20H
TERMINAL BLOCK 5MM 10POS PCB datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V TO92-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC EQUALIZER DUAL 10.6GBPS QFN datasheet.pdf
CABLE SOCKET 12POLE datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 745MA 210 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 78.125MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 0.4A 16MSOP datasheet.pdf