Vishay/Sprague 591D686X9016D2T20H
591D686X9016D2T20H picture photo
Mfg. Part Number
591D686X9016D2T20H
Brief Description
CAP TANT 68UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
591D686X9016D2T20H.pdf
Availability of 591D686X9016D2T20H
QUANTITY
591D686X9016D2T20H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D686X9016D2T20H
Internal Part NumberEIS-591D686X9016D2T20H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D686X9016D2T20H
Related Links591D686X9, 591D686X9016D2T20H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D686X9016D2T20H Details Description
Related parts for 591D686X9016D2T20H
IC MCU ARM7 2MB FLASH 120BGA datasheet.pdf
CONN RING TONG 12-10AWG #1/4 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 125MA 6 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 210000UF 16V SCREW datasheet.pdf
CAP TOGGLE PADDLE RED datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A/0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
TOP MT 4-PT DUAL-IO N/L 10M19P datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 75NH 100MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6NH 1.6A 56 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 10.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf