Vishay/Sprague 591D686X9016D2T20H
591D686X9016D2T20H picture photo
Mfg. Part Number
591D686X9016D2T20H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
591D686X9016D2T20H.pdf
Availability of 591D686X9016D2T20H
QUANTITY
591D686X9016D2T20H Order Process
Ship out your order
Specifications of 591D686X9016D2T20H
Internal Part NumberEIS-591D686X9016D2T20H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 591D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)591D686X9016D2T20H
Related Links591D686X9, 591D686X9016D2T20H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
591D686X9016D2T20H Details Description
Related parts for 591D686X9016D2T20H
REGULATOR 1.2V 9A SIP CUST TH datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
DIN RAIL 35MMX7.5MM SLOTTED 1M datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf