NMB Technologies Corp. 5920VL-07W-B20-D00
5920VL-07W-B20-D00 picture photo
Mfg. Part Number
5920VL-07W-B20-D00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
5920VL-07W-B20-D00.pdf
Availability of 5920VL-07W-B20-D00
QUANTITY
5920VL-07W-B20-D00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5920VL-07W-B20-D00
Internal Part NumberEIS-5920VL-07W-B20-D00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information5920VL-07W-B20-D00 Material
Featured ProductVL Series Fans
3D Model5920VL.stp5920VL.prt5920VL.sldprt5920VL.igs
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series5920VL
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H x 50.8mm W
Air Flow213.2 CFM (6.04m³/min)
Static Pressure0.526 in H2O (131.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise54 dB(A)
Power (Watts)15.8W
RPM2850 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.330A
Voltage Range36 ~ 56VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5920VL-07W-B20-D00
Related Links5920VL-07, 5920VL-07W-B20-D00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
5920VL-07W-B20-D00 Details Description
Related parts for 5920VL-07W-B20-D00
FUSE BRD MNT 1.25A 125VAC RADIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR20H/AE20M/X datasheet.pdf
FILTER LINE MED RECT 6.5A PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 310MW SOD323F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DIFF LINE TXRX H-S 64-TSSOP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 14POS datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
IC CTLR RF DETECTOR UMAX datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 204MA 2.88 OHM datasheet.pdf