Vishay/Sprague 592D105X0035A2T15H
592D105X0035A2T15H picture photo
Mfg. Part Number
592D105X0035A2T15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 20% 1507
Datasheet Download
592D105X0035A2T15H.pdf
Availability of 592D105X0035A2T15H
QUANTITY
592D105X0035A2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D105X0035A2T15H
Internal Part NumberEIS-592D105X0035A2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 592D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D105X0035A2T15H
Related Links592D105X0, 592D105X0035A2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D105X0035A2T15H Details Description
Related parts for 592D105X0035A2T15H
ACCELEROMETER TRPL AXIS 28QFPN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 910 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
RES 169K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.295A 75 MOHM datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
RES SMD 8.98K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf