Vishay/Sprague 592D106X9016B4T15H
592D106X9016B4T15H picture photo
Mfg. Part Number
592D106X9016B4T15H
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 10% 1611
Datasheet Download
592D106X9016B4T15H.pdf
Availability of 592D106X9016B4T15H
QUANTITY
592D106X9016B4T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D106X9016B4T15H
Internal Part NumberEIS-592D106X9016B4T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D106X9016B4T15H
Related Links592D106X9, 592D106X9016B4T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D106X9016B4T15H Details Description
Related parts for 592D106X9016B4T15H
IC ADC 12BIT 20-SSOP datasheet.pdf
CABLE SMA/SMA-RA 36" RG-142 datasheet.pdf
CONN 1.0/2.3 JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
ELECTRODE BAND WEIGHT U-SHAPED datasheet.pdf
RF IC TRANSPONDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET .6MM 40POS PWR TERM datasheet.pdf