Vishay/Sprague 592D106X9020C2T15H
592D106X9020C2T15H picture photo
Mfg. Part Number
592D106X9020C2T15H
Brief Description
CAP TANT 10UF 20V 10% 2812
Datasheet Download
592D106X9020C2T15H.pdf
Availability of 592D106X9020C2T15H
QUANTITY
592D106X9020C2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D106X9020C2T15H
Internal Part NumberEIS-592D106X9020C2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D106X9020C2T15H
Related Links592D106X9, 592D106X9020C2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D106X9020C2T15H Details Description
Related parts for 592D106X9020C2T15H
CONN HEADER .100" 3POS SGL GOLD datasheet.pdf