Vishay/Sprague 592D156X56R3A2T15H
592D156X56R3A2T15H picture photo
Mfg. Part Number
592D156X56R3A2T15H
Brief Description
CAP TANT 15UF 6.3V 5% 1507
Datasheet Download
592D156X56R3A2T15H.pdf
Availability of 592D156X56R3A2T15H
QUANTITY
592D156X56R3A2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D156X56R3A2T15H
Internal Part NumberEIS-592D156X56R3A2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D156X56R3A2T15H
Related Links592D156X5, 592D156X56R3A2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D156X56R3A2T15H Details Description
Related parts for 592D156X56R3A2T15H
CONN HEADER 4POS R/A 15GOLD T/H datasheet.pdf
PHOTOVOLTAIC SOLAR CELL 8V 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 50.2VWM 89VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
WHITE POLYESTER 1.5" X .375" datasheet.pdf