Vishay/Sprague 592D156X9016D2T15H
592D156X9016D2T15H picture photo
Mfg. Part Number
592D156X9016D2T15H
Brief Description
CAP TANT 15UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
592D156X9016D2T15H.pdf
Availability of 592D156X9016D2T15H
QUANTITY
592D156X9016D2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D156X9016D2T15H
Internal Part NumberEIS-592D156X9016D2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D156X9016D2T15H
Related Links592D156X9, 592D156X9016D2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D156X9016D2T15H Details Description
Related parts for 592D156X9016D2T15H
IC OTP 4MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V DPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS FEMALE CIRCULAR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 10NS 28TSOP datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP SZ12 GOLD COAX datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming Lighting 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 34A TO-220 datasheet.pdf