Vishay/Sprague 592D225X0025A2T15H
592D225X0025A2T15H picture photo
Mfg. Part Number
592D225X0025A2T15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1507
Datasheet Download
592D225X0025A2T15H.pdf
Availability of 592D225X0025A2T15H
QUANTITY
592D225X0025A2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D225X0025A2T15H
Internal Part NumberEIS-592D225X0025A2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 592D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D225X0025A2T15H
Related Links592D225X0, 592D225X0025A2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D225X0025A2T15H Details Description
Related parts for 592D225X0025A2T15H
CONN FFC VERT 10POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
CONN TOOL HAND 18-22AWG CRIMP datasheet.pdf
ESD HANDLER 11-1/4X2-1/4X3/4 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TERM BLK 175A 300V 2POS datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 26POS .100 30AU datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 100K 20QFN datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 33MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf