Vishay/Sprague 592D226X9016C2W15H
592D226X9016C2W15H picture photo
Mfg. Part Number
592D226X9016C2W15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% 2812
Datasheet Download
592D226X9016C2W15H.pdf
Availability of 592D226X9016C2W15H
QUANTITY
592D226X9016C2W15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D226X9016C2W15H
Internal Part NumberEIS-592D226X9016C2W15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 592D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D226X9016C2W15H
Related Links592D226X9, 592D226X9016C2W15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D226X9016C2W15H Details Description
Related parts for 592D226X9016C2W15H
PHOTODIODE BLUE W/DF 1MM T1 3/4 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR TRIPLE 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60K FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
IC DGTL CTRL COMPAT DVR 14HTSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V Y5V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS W/PIN BOX datasheet.pdf