Vishay/Sprague 592D226X96R3B2T15H
592D226X96R3B2T15H picture photo
Mfg. Part Number
592D226X96R3B2T15H
Brief Description
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 1611
Datasheet Download
592D226X96R3B2T15H.pdf
Availability of 592D226X96R3B2T15H
QUANTITY
592D226X96R3B2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D226X96R3B2T15H
Internal Part NumberEIS-592D226X96R3B2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D226X96R3B2T15H
Related Links592D226X9, 592D226X96R3B2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D226X96R3B2T15H Details Description
Related parts for 592D226X96R3B2T15H
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CARD RACK VME 3UX160MM ASSEMBLED datasheet.pdf
IC DDS SYNTHESIZER CMOS 28-SSOP datasheet.pdf
RES 82 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 800MA 83 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
FUSE STRIP HSB 175A 100 PC datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf