Vishay/Sprague 592D336X96R3S2T13H
592D336X96R3S2T13H picture photo
Mfg. Part Number
592D336X96R3S2T13H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1206
Datasheet Download
592D336X96R3S2T13H.pdf
Availability of 592D336X96R3S2T13H
QUANTITY
592D336X96R3S2T13H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D336X96R3S2T13H
Internal Part NumberEIS-592D336X96R3S2T13H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 592D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D336X96R3S2T13H
Related Links592D336X9, 592D336X96R3S2T13H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D336X96R3S2T13H Details Description
Related parts for 592D336X96R3S2T13H
CAP CER 560PF 25V C0G 0402 datasheet.pdf
CABLE ASSY SOCKET 30POS 28AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf