Vishay/Sprague 592D336X96R3S2T13H
592D336X96R3S2T13H picture photo
Mfg. Part Number
592D336X96R3S2T13H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1206
Datasheet Download
592D336X96R3S2T13H.pdf
Availability of 592D336X96R3S2T13H
QUANTITY
592D336X96R3S2T13H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D336X96R3S2T13H
Internal Part NumberEIS-592D336X96R3S2T13H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 592D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D336X96R3S2T13H
Related Links592D336X9, 592D336X96R3S2T13H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D336X96R3S2T13H Details Description
Related parts for 592D336X96R3S2T13H
FITTING RA FOR RACEWAY10 OFFWHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONNECTOR BERGSTIK II/S-SMT/RR datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 6A FASTON datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 250MA 600 MOHM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TOOL POSITIONER M22520/2-23 datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf