Vishay/Sprague 592D476X0016C4T16H
592D476X0016C4T16H picture photo
Mfg. Part Number
592D476X0016C4T16H
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 20% 2812
Datasheet Download
592D476X0016C4T16H.pdf
Availability of 592D476X0016C4T16H
QUANTITY
592D476X0016C4T16H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D476X0016C4T16H
Internal Part NumberEIS-592D476X0016C4T16H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D476X0016C4T16H
Related Links592D476X0, 592D476X0016C4T16H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D476X0016C4T16H Details Description
Related parts for 592D476X0016C4T16H
RES 120 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
4W BASE=5000 24VDC V datasheet.pdf
RES 332 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.67K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 8W datasheet.pdf