Vishay/Sprague 592D686X0010R2T15H
592D686X0010R2T15H picture photo
Mfg. Part Number
592D686X0010R2T15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 10V 20% 2824
Datasheet Download
592D686X0010R2T15H.pdf
Availability of 592D686X0010R2T15H
QUANTITY
592D686X0010R2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D686X0010R2T15H
Internal Part NumberEIS-592D686X0010R2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 592D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D686X0010R2T15H
Related Links592D686X0, 592D686X0010R2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D686X0010R2T15H Details Description
Related parts for 592D686X0010R2T15H
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf