Vishay/Sprague 592D687X06R3R2T16H
592D687X06R3R2T16H picture photo
Mfg. Part Number
592D687X06R3R2T16H
Brief Description
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824
Datasheet Download
592D687X06R3R2T16H.pdf
Availability of 592D687X06R3R2T16H
QUANTITY
592D687X06R3R2T16H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D687X06R3R2T16H
Internal Part NumberEIS-592D687X06R3R2T16H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D687X06R3R2T16H
Related Links592D687X0, 592D687X06R3R2T16H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D687X06R3R2T16H Details Description
Related parts for 592D687X06R3R2T16H
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
CA ASSY,MP,8P,ORN,ENHCD,C5 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
KIT EVAL EZ-BOARD ADSP-BF60X datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 110POS datasheet.pdf