FFF 59355-052FSLF
59355-052FSLF picture photo
Mfg. Part Number
59355-052FSLF
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - Inline Module Sockets
Brief Description
CONN SODIMM 200POS R/A SMD
Datasheet Download
59355-052FSLF.pdf
Availability of 59355-052FSLF
QUANTITY
59355-052FSLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 59355-052FSLF
Internal Part NumberEIS-59355-052FSLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSO-DIMM 20/Dec/2010
PCN Assembly/OriginMemory Connectors 27/Sept/2010
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - Inline Module Sockets
Series-
PackagingTray
Connector StyleSODIMM
Number of Positions200
Memory TypeDDR SDRAM
StandardsMO-224
Mounting TypeSurface Mount, 30° Angle
FeaturesBoard Guide, Latches
Mounting FeatureReverse
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)59355-052FSLF
Related Links59355-, 59355-052FSLF Datasheet, FFF Distributor
59355-052FSLF Details Description
Related parts for 59355-052FSLF
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 2POS J HOOK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 17.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRLLY CRRIER RND .60".96" datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf