Vishay/Sprague 593D106X9050E2TE3
593D106X9050E2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
593D106X9050E2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
593D106X9050E2TE3.pdf
Availability of 593D106X9050E2TE3
QUANTITY
593D106X9050E2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 593D106X9050E2TE3
Internal Part NumberEIS-593D106X9050E2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 593D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)550 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)593D106X9050E2TE3
Related Links593D106X, 593D106X9050E2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
593D106X9050E2TE3 Details Description
Related parts for 593D106X9050E2TE3
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR SNGL TSOT23-8 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 10MM datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
INDICATOR LED GREEN/RED PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMCJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
MICRO 51C P 20" YEL FLOAT datasheet.pdf