Vishay/Sprague 593D156X0020B2TE3
593D156X0020B2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
593D156X0020B2TE3
Brief Description
CAP TANT 15UF 20V 20% 1411
Datasheet Download
593D156X0020B2TE3.pdf
Availability of 593D156X0020B2TE3
QUANTITY
593D156X0020B2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 593D156X0020B2TE3
Internal Part NumberEIS-593D156X0020B2TE3
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)593D156X0020B2TE3
Related Links593D156X, 593D156X0020B2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
593D156X0020B2TE3 Details Description
Related parts for 593D156X0020B2TE3
FIXED IND 259UH 130MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 BNCM BNCF datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG GREEN 100' datasheet.pdf
PREMOFLEX 1.00 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG CTLR BCK BST PWM 38TSSOP datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
330UF 100V 12,5X25 datasheet.pdf