Vishay/Sprague 593D227X06R3E2TE3
593D227X06R3E2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
593D227X06R3E2TE3
Brief Description
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917
Datasheet Download
593D227X06R3E2TE3.pdf
Availability of 593D227X06R3E2TE3
QUANTITY
593D227X06R3E2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 593D227X06R3E2TE3
Internal Part NumberEIS-593D227X06R3E2TE3
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)593D227X06R3E2TE3
Related Links593D227X, 593D227X06R3E2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
593D227X06R3E2TE3 Details Description
Related parts for 593D227X06R3E2TE3
FUSE PTC RESETTABLE 1.6A HOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING 1POS WHITE datasheet.pdf
IC 12BIT 4CHAN PARALL A/D 28SSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-SSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf