Vishay/Sprague 593D336X0020C2TE3
593D336X0020C2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
593D336X0020C2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 20V 20% 2312
Datasheet Download
593D336X0020C2TE3.pdf
Availability of 593D336X0020C2TE3
QUANTITY
593D336X0020C2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 593D336X0020C2TE3
Internal Part NumberEIS-593D336X0020C2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 593D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)593D336X0020C2TE3
Related Links593D336X, 593D336X0020C2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
593D336X0020C2TE3 Details Description
Related parts for 593D336X0020C2TE3
FERRITE CHIP 1000 OHM 500MA 0805 datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 6W datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 150K OHM 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 40MA 640 MOHM SMD datasheet.pdf