Vishay/Sprague 593D477X9004E2TE3
593D477X9004E2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
593D477X9004E2TE3
Brief Description
CAP TANT 470UF 4V 10% 2917
Datasheet Download
593D477X9004E2TE3.pdf
Availability of 593D477X9004E2TE3
QUANTITY
593D477X9004E2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 593D477X9004E2TE3
Internal Part NumberEIS-593D477X9004E2TE3
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)593D477X9004E2TE3
Related Links593D477X, 593D477X9004E2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
593D477X9004E2TE3 Details Description
Related parts for 593D477X9004E2TE3
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf