Vishay/Sprague 594D105X0050B8T
594D105X0050B8T picture photo
Mfg. Part Number
594D105X0050B8T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 50V 20% 1611
Datasheet Download
594D105X0050B8T.pdf
Availability of 594D105X0050B8T
QUANTITY
594D105X0050B8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D105X0050B8T
Internal Part NumberEIS-594D105X0050B8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 594D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D105X0050B8T
Related Links594D105, 594D105X0050B8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D105X0050B8T Details Description
Related parts for 594D105X0050B8T
INTERFACE CBL ELCO FEMALE LEFT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 7.62MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 380MA 950 MOHM datasheet.pdf
ADAPTONER KIT 8 POSITION datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 700VDC UF RADIAL datasheet.pdf