Vishay/Sprague 594D156X9016B2T
594D156X9016B2T picture photo
Mfg. Part Number
594D156X9016B2T
Brief Description
CAP TANT 15UF 16V 10% 1611
Datasheet Download
594D156X9016B2T.pdf
Availability of 594D156X9016B2T
QUANTITY
594D156X9016B2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D156X9016B2T
Internal Part NumberEIS-594D156X9016B2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)550 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D156X9016B2T
Related Links594D156, 594D156X9016B2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D156X9016B2T Details Description
Related parts for 594D156X9016B2T
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 139VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 120VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf