Vishay/Sprague 594D156X9016B8T
594D156X9016B8T picture photo
Mfg. Part Number
594D156X9016B8T
Brief Description
CAP TANT 15UF 16V 10% 1611
Datasheet Download
594D156X9016B8T.pdf
Availability of 594D156X9016B8T
QUANTITY
594D156X9016B8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D156X9016B8T
Internal Part NumberEIS-594D156X9016B8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)550 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D156X9016B8T
Related Links594D156, 594D156X9016B8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D156X9016B8T Details Description
Related parts for 594D156X9016B8T
IC MPU/WATCHDG 15-60MS SOT23-6 datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 3CH OPEN COLL 16SO datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DISPLAY VFD CUST AUTOMOTIVE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FAN BLOWER 97X33MM 24VDC datasheet.pdf