Vishay/Sprague 594D225X0035B2T
594D225X0035B2T picture photo
Mfg. Part Number
594D225X0035B2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 1611
Datasheet Download
594D225X0035B2T.pdf
Availability of 594D225X0035B2T
QUANTITY
594D225X0035B2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D225X0035B2T
Internal Part NumberEIS-594D225X0035B2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 594D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.7 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D225X0035B2T
Related Links594D225, 594D225X0035B2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D225X0035B2T Details Description
Related parts for 594D225X0035B2T
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ datasheet.pdf
TXRX OPT SFP LC 1.25GBD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 170MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf