Vishay/Sprague 594D225X9035B2T
594D225X9035B2T picture photo
Mfg. Part Number
594D225X9035B2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 1611
Datasheet Download
594D225X9035B2T.pdf
Availability of 594D225X9035B2T
QUANTITY
594D225X9035B2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D225X9035B2T
Internal Part NumberEIS-594D225X9035B2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 594D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.7 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D225X9035B2T
Related Links594D225, 594D225X9035B2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D225X9035B2T Details Description
Related parts for 594D225X9035B2T
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC RCV RS232 QUAD 120KBPS 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
PLAS FRONT NUT FOR CKB CONN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 110MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 18POS datasheet.pdf
SIZE 15 CBL ASSY DBL END 48.63 I datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf